List Of Incumbent NPP MPs Who Lost Their Seats In The Primaries

NPP

We have made a list of all the incumbent NPP Members of Parliament who were kicked out.

NPP

They are a total of 40 NPP incumbent MPs and the list is below;

GREATER ACCRA REGION

1. Nana Akua Owusu Afiriyie – Ablekuma North
2. Vincent Sowah Odotei – La Dadekotopon
3. Ahmed Arthur – Okaikwei South
4. Kofi Brako -Tema Central
5. Alhaji Habib Saad – Bortianor Ngleshie Amanfro

ASHANTI REGION

6. Daniel Okyem Aboagye – Bantama Constituency
7. Kwabena Owusu Aduomi – Ejisu Constituency
8. Collins Owusu Amankwah – Manhyia North Constituency
9. Ben Abdallah Banda – Offinso South Constituency
10.Kennedy Kankam – Nhyiaeso Constituency
11. Kwame Asafu-Adjei – Nsuta/Kwamang/Beposo
12. Dr. Emmanuel Appiah-Kubi – Atwima Kwawoman
13. Nana Marfo Amaniapong – Kwabre North
14. Joseph Albert Quarm – Manso Nkwanta

READ ALSO  Castro Is A Mechanic Now – Woman Shockingly Reveals (Video)

CENTRAL REGION

15. Anthony Effah – Asikuma-Odoben-Brakwa
16. Abraham Odoom – Twifo Atti Morkwa
17. Nana Amoako – Upper Denkyira East

WESTERN REGION

18. Joe Mensah – Kwesimintsim constituency
19. Ato Panford-Shama Constituency
20. Alex Agyeku-Mpohor Constituency
21. Patrick Bogyako Kwame Saime- Amenfi East Constituency

UPPER EAST REGION

22. Joseph Kofi Adda – Navrongo Central Constituency

UPPER WEST REGION

23. Godfred Bayong Tangu-Wa
East Constituency
24. Patrick Adama-Sissala West
25. Ridwan Abass-Sissala East

EASTERN REGION

26. Mark Assibey-Yeboah – New Juaben South Constituency
27. William Agyapong Qauitoo – Akim Oda Constituency
28. Seth Kwame Acheampong – Mpraeso constituency
29. Ama Sey- Akwatia Constituency
30. Opare Ansah – Suhum Constituency
31. Kwabena Ohemeng- Tinyase Kade Constituency
32. Robert Kwasi Amoah – Achiase Constituency
33. Kwakye Darfour – Nkawkaw

READ ALSO  4% Of Ghanaians Surveyed State They Will Neither Vote In Favor Of NDC Nor NPP

NORTHERN REGION

34. Alhaji Wahab Wumbei – Tolon Constituency
35. Charles Bintin – Saboba Constituency

BONO REGION

36. Dr. Kwabena Twum Nuamah – Berekum East Constituency
37. Kwasi Sabi – Dormaa East Constituency

NORTH-EAST REGION

38. Dr. Sagre Bambangi – Walewale Constituency

WESTERN-NORTH REGION

39. Kingsley Aboagye Gyedu- Bibiani Ahwiaso Bekwai

AHAFO REGION

40. Joseph Daha – Asutifi North.